Menu

החזרי מס – הסיבות העיקריות

כל הסיבות שבגללן שכיר זכאי לקבל החזרי מס:

לבעלי עסק עצמאי יש ברוב המקרים רואה חשבון או יועץ מס אשר מעניק להם שירותי ייעוץ בנושאים כספיים כמו תשלומים למס הכנסה ותשלומים לביטוח לאומי. בשונה מעובד עצמאי עובד שכיר אינו חייב על פי חוק להגיש דוחות פיננסיים אודות הכנסות וההוצאות שלו ולכן ברוב המקרים לעובד שכיר אין רואה חשבון או יועץ מס. רוב העובדים השכירים במשק לא מודעים לכך שיש כמות כסף גדולה מאוד של מיליארדי שקלים אשר נמצאים במס הכנסה ויכולים לחזור בחזרה אליהם בדמות החזרי מס המגיעים להם לפי חוק. המטרה של מאמר זה היא להגביר את המודעות של כמה שיותר שכירים במשק הישראלי לזכויות שלהם בדבר החזרי מס.

התנאי המקדים וההכרחי ביותר לקבלת החזר מס הוא שהעובד משלם מס הכנסה. רוב השכירים שגובה השכר שלהם הוא מעל ל-7000 ₪ חייבים לשלם מס הכנסה ולכן הם זכאים במקרים רבים גם לקבל החזר.

יש הרבה מאוד סיבות שבגינן ניתן לקבל החזר מס. הסיבות השכיחות ביותר והידועות ביותר הן החלפת מקום עבודה, לקיחת חופשה ללא תשלום, חופשת לידה ועוד…. . פעמים רבות שכירים רבים טועים לחשוב שבגלל שהם עובדים במקום עבוד קבוע ומוסדר הם לא זכאים לקבל החזרי מס. למעשה יש הרבה מאוד סעיפים שונים והרבה מאוד הקלות שונות שבגינן ניתן לקבל החזרי מס – סיבות אשר לא תמיד חשבי השכר בחברה בה אתם עובדים מודעים להן. סיבות אלו יכולות לכלול בין השאר:

הפסקאות הבאות יספקו מידע מופרט יותר אודות חלק מהסיבות שבגינן ניתן לקבל החזרים כספיים ממס הכנסה.

החזר ילדים לקויי למידה

המדיניות של הממשלה היא להעניק תמיכה למשפחות שיש בהן ילדים שסובלים מקשיים ובעיות שונות כמו הפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות או לקויות למידה מסוגים שונים כמו למשל דיסלקציה, דיסגרפיה ועוד…. .

מדיניות הממשלה באה לידי ביטוי בין השאר בכך שהורה אחד מבין שני ההורים של הילד שסובל מלקויות אלו זכאי לקבל שתי נקודות זכות בתשלום למס הכנסה. רוב ההורים שיש להם ילדים בעלי לקויות לא מודעים לזכות המוקנט להם בחוק והם אינם מקבלים בשל כך את נקודות הזיכוי להם הם זכאים ושדרכן הם יכולים לקבל החזרי מס.

איזה הורים זכאים לקבל  החזר מס בגין ילד עם לקויות למידה:

הורים לילדים שיש להם לקויות למידה ולומדים במוסד לחינוך מיוחד או הורים שיש להם ילדים אשר לומדים במסגרת של כיתת חינוך מיוחד בבית ספר רגיל (ועברו וועדת השמה) זכאים לקבל החזר מס בגין ילד עם לקויות למידה.

סיבה נוספת שבגינה ניתן לקבל החזר ממס הכנסה היא גרוש אשר משלם תשלומי מזונות.

לכל גרוש אשר משלם תשלומי מזונות לגרושתו מגיע לקבל נקודת זכות נוספת במס הכנסה מדי שנה שבה הוא שילם את המזונות. גרושים רבים אינם מודעים שיש להם את הזכות הזאת וההפסד הוא כולו שלהם. כל נקודת זכות שוות ערך ל-2616 ₪ לערך.

עוד סיבה שגינה אנחנו יכולים להיות זכאים לקבל החזיר מס היא קבלת פיצויים מסוגים שונים ממקום העבודה שלנו.

יש הרבה מאוד סוגים של פיצויים שכל שכיר זכאי לקבל. פיצויים אלו כוללים פיצוי בגין החלפת עבודה, פיצוי פיטורים או פיצוי בגין תהליך יציאה לפנסיה (גמלאות). רוב פיצויים אלו הם פיצויים שיש לשלם עליהם מס למס הכנסה. ישנם עובדים שיכולים לבקש מיועץ המס שלהם לבצע חישוב של פריסת הפיצויים על פני מספר שנים וכך להקטין באופן משמעותי את תשלומי המס שיש לשלם על הפיצויים.

על מי שעומד בפני פרישה ממקום העבודה שלו יעשה בחכמה עם הוא יתייעץ עם איש מקצוע בנוגע להקטנת תשלומי המס שלו.

תחום נוסף שקשור להחזרי מס הוא מימוש זכויות עבור אנשים חולי סרטן.

מימוש זכויות עבור חולי סרטן כולל הרבה מאוד זכויות שונות. בין הזכויות אליהם זכאים חולי סרטן הם קבלת קצבת נכות בגובה של 100 אחוז, קבלת קצבאות מיוחדות מביטוח לאומי וגם קבלת פטור מלא מתשלום למס הכנסה. ניתן לקבל ייעוץ וליווי לוועדות הרפואיות בביטוח לאומי ולכל אורך תהליך קבלת ההטבות עד לקבלה הסופית שלהן והגשת הבקשה לקבלת החזר מס.

גם קרובי משפחה ויורשים שקרובי המשפחה היקרים להם נפטרו כתוצאה ממחלת הסרטן יכולים לקבל באופן רטרואקטיבי החזר מס של עד 6 שנים אחורה שהגיע לקרוב משפחתם המנוח.

מה ההבדל בין קבלת מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) לבין זכאות לקבלת החזרי מס?

שכירים רבים במשק מבלבלים בין שני מושגים שונים בתחום המס – מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) לבין קבלת החזרי מס. מענק עבודה הינו קבלת תוספת הכנסה לבעלי תקרת הכנסה נמוכה – כלומר מי שיהיה זכאי לקבל מענק עבודה כנראה לא יהיה זכאי לקבל החזר מס – כי גובה המס שהוא משלם אם בכלל הוא נמוך. קבלת המענק מהווה כלי לעידוד השתתפות עובדים במשק (במקום לקבל קצבאות הבטחת הכנסה) והוא נועד גם לחזק את המעמד של עובדים המשתכרים ברמות השכר הנמוכות יותר במשק.

מי זכאי לקבל מענקי עבודה מן הממשלה?

  1. עובד שהכנסתו החודשית הממוצעת לאורך השנה גבוה ממשכורת של 2000 ₪ אך נמוכה ממשכורת בגובה 6500 ₪.
  2. עובד שעבר את גיל 23 ויש לו לפחות ילד אחד או עובד שעבר את גיל 55 ואין לו ילדים.

מי שרוצה לקבל את המענק צריך לגשת לסניף בנק הדואר עם ת.ז האישית שלו וצ'ק מבוטל או אישור של ניהול חשבון בנק. כמו כן יש למלא טופס שיוגש לכם בסניף ושבלעדיו לא ניתן לקבל את המענק. את המענק לא ניתן לקבל דרך אנשי מקצוע כמו רואי חשבון, יועצי מס או יועצים פיננסיים אחרים.

מה אופן הביצוע של תהליך לקבלת החזר מס ?

תהליך קבלת החזר המס הוא מאוד פשוט. על ידי ביצוע שיחת טלפון אחת ניתן לבדוק באופן ראשוני האם אתם זכאים לקבל החזר מס או לא. לאחר ביצוע שיחה נעדכן אתכם האם אתם זכאים לקבל את ההחזר. בשלב הבא אנו ניפגש ונמלא סט של מסמכים שאיתם נוכל להגיש את התיק שלכם לרשויות המס. לאחר ביצוע בדיקה יסודית ניצור עמכם קשר ונעדכן אתכם מהו גובה סכום ההחזר אותו אתם צפויים לקבל. לאחר מכן אנו נמשיך עם התהליך ונעביר את התיק עם כל המסמכים למס הכנסה. תהליך הבדיקה של התיק במס הכנסה יכול לקחת תקופה של 90 יום בממוצע ובמהלך תקופה זו אנו עוקבים אחר ההחלטות בתיק עד שתראו את הכסף בחשבון שלכם. בכל בעיה שתעלה במהלך התהליך מקבלת התיק המס הכנסה ועד קבלת הכסף לחשבון אנו נייצג אתכם מול הכנסה ונפתור אותה ככל הניתן.

למה כדאי להגיש בקשה לקבלת החזר מס דרך בעל מקצוע?

יש הרבה מאוד סיבות שבגללן כדאי לכם ואף מומלץ לבצע את בקשת החזרי המס דרך איש מקצוע. הסיבה המרכזית היא שכבעלי מקצוע אנחנו יכולים לוודא שתקבלו את מלוא גובה סכום ההחזר שמגיע לכם. אנו נעניק לכם ליווי מקצוע ופתרון אישי לכל בעיה שתתעורר. בזכות הליווי המקצועי שלנו תוכלו להיות מודעים לפני הגשת המסמכים למס ההכנסה אם מה אתם צריכים להתמודד והאם יש לך חוב אותו אתם צריכים לשלם או החזר אותו אתם זכאים לקבל.

לבדיקת זכאותכם לקבלת החזרי מס – מלאו את השאלון הקצר כאן.

Top