כלכלת המשפחה: איך עזרתי לאלמוג ולריסה מאשקלון, להבין לאן נעלם הכסף בעזרת תהליך ממוקד תוצאות (ואני יכול לעזור גם לכם)

אלכס שר

מופיע בקטגוריות: כלכלת המשפחה

המלצות אלכס שרלמשפחות רבות יש תחושה שהכסף בורח להן בין האצבעות. ברור שמצב כזה לא מאפשר להגשים חלומות (בלי לקחת הלוואות) ומשאיר את המשפחה בתחושה של חוסר אונים ותסכול גדול. נשמע מוכר? האם גם אתם חולמים על ביטחון כלכלי ושקט נפשי, אבל משהו בהתנהלות הכלכלית שלכם לא עובד כמו שצריך ואין לכם מושג איך יוצאים מהמילכוד? על הדרך שבה עזרתי לאלמוג ולריסה מאשקלון לקחת שליטה מלאה על כלכלת המשפחה, ולהתחיל לבנות ביטחון כלכלי אמיתי – במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף.

אלמוג הוא עצמאי בתחום של ניהול פרוייקטים ואילו לריסה היא שכירה במשרד נסיעות. שניהם מרוויחים מצוין, אבל איכשהו זה לא הספיק להם כדי לגמור את החודש. כל מה שקשור לכלכלת המשפחה לא התנהל כמו שהם היו רוצים, והם הרגישו מאוד לחוצים…

כששאלתי מה הביא אותם אליי לפגישת אבחון כלכלי, אמרו שהחלום שלהם הוא לישון בלילה ללא דאגות בנושאים פיננסיים, מתוך תחושה שהם יודעים איך לנהל את הכסף שלהם בצורה נכונה. אלא שכל מה שניסו עד כה, לא התאים למציאות הכלכלית שלהם ולא החזיק מעמד. שניהם הרגישו תקועים, מותשים מהמציאות שעובדת נגדם וחסרי אונים.

"לפני שהתחלנו בתהליך הרווחנו מצוין, אבל הכסף נעלם ולא הצלחנו אף פעם להבין איך ולאן. הייתה לנו הרגשה של טחינת מים. הרגשנו שלמרות ששנינו נמצאים בעבודה טובה ומרוויחים מצוין אנחנו עומדים במקום. חיפשנו מישהו שנוכל להתחבר אליו ולמצוא את הדרך לצאת מהסחרור…".

עוד מעט נראה מה בדיוק עשינו  כדי לעזור לאלמוג ולריסה לקבל שליטה על ההתנהלות הכספית  שלהם, אבל תחילה, בואו נדבר על השלב הראשון בתהליך.

דבר ראשון: עשינו מיפוי ראשוני ב כלכלת המשפחה והרגענו את הפחדים

אלמוג ולריסה הגיעו לפגישה די מפוחדים, כי למרות ששניהם מרוויחים יפה, כשהם מסתכלים בחשבון הבנק שלהם, מה שהם רואים שם זה בור שחור. בשלב הראשון עשינו מיפוי כלכלי מלא של כל מרכיבי כלכלת המשפחה שלהם, ועברנו שלב-שלב על ההתנהלות הכספית יומיומית של שניהם. זה היה מאוד חשוב כדי להבין איפה הדברים עומדים באמת, ומה הבעיות שיש לטפל בהן. ברגע ששמנו הכל על השולחן אלמוג ולריסה הרגישו הקלה גדולה מאוד, כי בפעם הראשונה הם יכלו לראות בבירור את התמונה האמיתית ומה הנקודות שדורשות טיפול.

דבר שני: בנינו תקציב משפחתי ועשינו סדר בבלגן

עכשיו, ללא הלחץ של תחושת אובדן השליטה, יכולנו לשבת ביחד ולקחת את הזמן הדרוש כדי לתכנן תקציב משפחתי שייתן מסגרת נכונה לניהול ההכנסות וההוצאות בהתאם לערכי המשפחה. תוך זמן קצר בנינו תקציב משפחתי מדויק, שלקח בחשבון את כל הדברים החשובים לבני הזוג, כמו: הוצאות שוטפות, אירועים כלכליים חד פעמיים, היערכות לסיכונים, הוצאות בלתי צפויות, וגם מטרות ארוכות טווח. ההגדרה המסודרת והמובנית של התקציב אפשרה לאלמוג ולריסה להחזיר לידיים את השליטה על הכסף שלהם, ולהוציא מהבית את שיטת "יהיה בסדר" שגרמה להם לאבד את השליטה ולהיקלע למצוקה הרגשית שהביאה אותם אלי מלכתחילה. בפעם הראשונה מזה זמן רב הם הרגישו שסוף סוף יש להם בידיים כלי אפקטיבי, שיאפשר להם להגשים את החלומות ולא לחיות מעכשיו לעכשיו.  

דבר שלישי: התנסות מעשית בתכנית הכלכלית

עכשיו, כשהחזרנו לאלמוג ולריסה את השקט הנפשי והגדרנו תקציב משפחתי כחלק מתכנית כוללת להתייעלות כלכלית, הגיע הזמן לעבור לצעדים מעשיים בשטח כדי להפוך את השינוי לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום של השניים. השלב הזה מאוד קריטי בתהליך, מפני שהוא מחייב את בני המשפחה להפוך את התיאוריה לפרקטיקה ולהתנסות בדרך החדשה הלכה למעשה, ולא רק על הנייר. מניסיוני עם מאות משפחות שליוויתי בשנים האחרונות, זהו שלב חיוני בדרך לקחת אחריות על השינוי ולהטמיע אותו כחלק בלתי נפרד מהחיים, לאורך זמן.

בשורה התחתונה

אלמוג ולריסה הגיעו אליי כדי לעשות סדר ב כלכלת המשפחה שלהם ולקבל כלים מעשיים לניהול כלכלת המשפחה ביומיום.  כמו שיכולתם לראות במאמר, התחלנו את התהליך במיפוי כלכלי מלא שאפשר לנו לאתר את הבעיות הקריטיות לטיפול מידי. בנינו תקציב משפחתי שלקח בחשבון את כל מרכיבי ההוצאה של בני הזוג, כולל הוצאות בלתי צפויות. ואז לימדתי אותם שיטה מעשית איך להוציא את התכנית מהכוח אל הפועל ולהפוך אותה לדרך חיים חדשה. כאשר דיברנו כחצי שנה לאחר תום המפגשים, סיפרו לי שהתהליך החזיר להם את הסדר לחיים, ושהם ממשיכים "לרוץ" עם השיטה ואפילו מקדימים את התכנית שבנינו להורדת המינוס בבנק.

שום מאמר מסוג תיאור מקרה לא יהיה שלם בלי לתת ללקוחות עצמם לספר על התהליך במילים שלהם, ולחלוק עם הקוראים את התובנות שרכשו לאורך הדרך.

זכות המילה האחרונה לאלמוג ולריסה

"התהליך שעברנו עזר לנו להרגיש סוף סוף שאנחנו מרוויחים כסף, ושאנחנו יודעים על מה אנחנו מוציאים אותו… הכל הרבה יותר מסודר. אנחנו מצליחים לעמוד בתקציב, אנחנו יודעים איך להשתמש בו. למדנו מאלכס איך לחלק אותו בצורה נכונה. סוף סוף אנחנו מרגישים שאנחנו לא רק עובדים, אלא יש לנו כסף, וזה מאוד מרגיע… העבודה עם אלכס הייתה מאוד נעימה. הוא היה קשוב לצרכים שלנו, עמד לרשותנו בכל עניין ושאלה, ובנה לנו תקציב שהתאים לנו בדיוק. אנחנו ממליצים לכל משפחה שמרגישה שהכסף נוזל לה בין האצבעות, להגיע לאלכס ולהתחיל לישון טוב בלילה…".

טיפ קטן צידה לדרך

גם אתם רוצים לעשות סדר בניהול הפיננסי שלכם ולזכות מחדש בשקט נפשי? לפני שאתם בוחרים יועץ ל כלכלת המשפחה כדי שילווה אתכם להצלחה כלכלית, בדקו 3 דברים חשובים:

  1. האם יש ליועץ הכשרה כלכלית אקדמית מקצועית בתחום כלכלת המשפחה?
  2. האם יש ליועץ די ניסיון בתחום, כדי שיידע להתאים לכם את הפתרון הנכון?
  3. האם ניתן לדבר עם לקוחות שבהם טיפל, ולהתרשם מהם על אופי עבודתו והגישה שלו?

עכשיו אתם

הראיתי לכם איך תהליך מובנה ושיטתי של שיפור ב כלכלת המשפחה של המשפחה, נתן לאלמוג ולריסה כלים פרקטיים שהחזירו להם את השליטה על הכסף. עכשיו תורכם. מה תוכלו להוסיף מניסיונכם? מה אתם הייתם מציעים לאלמוג ולריסה כדי לעשות עוד צעד בשיפור ההתנהלות הכלכלית? נשמח אם תשתפו אותנו פה למטה, בתגובות (כדי שכולנו נוכל ללמוד ולצמוח).

הצעד הבא שלכם להצלחה

אהבתם? שתפו את המאמר עם החברים. גם אתם רוצים לקבל ממני טיפים, עצות שוות וליווי מעשי לשיפור בהתנהלות הכלכלית שלכם בבית? הירשמו עכשיו לשיחת טלפון בת 20 דקות אתי, שבה נעשה ביחד אבחון ומיפוי של הצרכים הכלכליים שלכם ונדבר על פתרונות אפשריים לשינוי המצב – במתנה ממני ולגמרי בחינם.

אלכס שר

אלכס שר עוזר למשפחות לשפר את ההתנהלות הפיננסית האישית, לבנות ביטחון כלכלי לטווח ארוך ולחסוך כסף רב בבניית משכנתא אופטימלית. להורדת המדריך  "5 צעדים פשוטים לבניית ביטחון כלכלי למשפחה" בחינם, לחצו עכשיו על הקישור הזה.