ניהול תקציב המשפחה: 3 טעויות מיותרות בניהול התקציב (ומה לעשות במקום)

אלכס שר

מופיע בקטגוריות: כלכלת המשפחה

ddpavumbaיותר ויותר משפחות נכנסות למינוס, ולוקחות עוד ועוד הלוואות מהבנק כדי לגמור את החודש, רק בגלל שהכסף בורח להן בין האצבעות ולא מאפשר להן לקיים איכות חיים ברמה שהן רוצות. נשמע מוכר? גם אתם מיואשים מהמצב הכלכלי שלכם ולא יודעים מה לעשות? על 3 טעויות מיותרות ב ניהול תקציב המשפחה, ומה לעשות במקום כדי לאזן את התקציב המשפחתי – במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם וכמובן לשתף.

כמו שיכולתם לראות, המצב הכלכלי של משפחות רבות בישראל הולך ומחמיר, לא מעט בגלל 3 טעויות נפוצות שאנחנו עושים בהתנהלות הכלכלית שלנו בבית, ואלה הן:

טעות מס' 1 ב ניהול תקציב המשפחה: מגהצים בלי חשבון

הטעות הראשונה של מרבית המשפחות ב ניהול תקציב המשפחה היא שימוש לא מבוקר בכרטיס אשראי.  שגורם לאיבוד שליטה על ההוצאות ולהתדרדרות מסוכנת לחריגת יתר. ככה זה כשלא רואים כסף אמיתי בעיניים. נדמה שמאגר הכסף הוא אינסופי, אבל בין גיהוץ לגיהוץ, גם אם כרטיס הפלסטיק לא משתנה – מפלס החשבון צולל והאוברדרפט מעמיק.  

אז מה לעשות במקום?

הפתרון הוא מאוד פשוט. אם הפלסטיק גורם לנו להוציא בלי חשבון ואנחנו לא מסוגלים לעמוד בפיתויים בקניון, כדאי מאוד לעבור להתנהלות כלכלית במזומן. התנהלות במזומן, מכריחה אותנו לחיות על פי תקציב משפחתי שמוגדר מראש, שלוקח בחשבון את כל הצרכים הכלכליים שלנו – גם בהווה, וגם לעתיד לבוא. התנהלות במזומן היא גם הסיכוי היחידי שלנו להתנהל בתוך מסגרות התקציב, ואולי אפילו להצליח לשים קצת כסף בצד, לצרכים עתידיים. 

טעות מס' 2 ב ניהול תקציב המשפחה: מוציאים ללא שליטה

הטעות השנייה של מרבית המשפחות ב ניהול תקציב המשפחה היא שהתקציב  שלהם אינו מוגדר ומתוכנן מראש. משום כך, ברוב המקרים אין קשר אמיתי בין הכנסות המשפחה לבין רמת החיים שלה בפועל. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 52% מבעלי חשבון בנק בישראל, דיווחו על מצב של משיכת יתר (אוברדרפט) בחשבון העו"ש לפחות פעם אחת במהלך השנה האחרונה. 21% מהם דיווחו שאוברדרפט הוא למעשה המצב השגרתי והרגיל אצלם בחשבון…

אז מה לעשות במקום?

הכלי היעיל ביותר כדי להתחיל לחיות ממה שיש, בלי להיכנס למינוס שוב ושוב, על כל המשתמע מכך, הוא לבנות תקציב משפחתי מתוכנן מראש. תקציב כזה, יכלול את כל ההוצאות (גם הצפויות וגם הלא מתוכננות), ויאלץ אותנו להכניס את ההתנהלות הפיננסית שלנו למסגרת נתונה ומתוכננת, שתאפשר לנו לשפר בסופו של דבר את איכות החיים שלנו ושל ילדינו, ואפילו בצורה משמעותית.

טעות מס' 3 ב ניהול תקציב המשפחה: לא מדברים על זה

הטעות השלישית של מרבית המשפחות ב ניהול תקציב המשפחה היא שגם כשהן בונות תקציב משפחתי – אין בו ביטוי מספק לרצונות ולשאיפות של שני בני הזוג – טעות גדולה, שעלולה להוביל לעלייה חדה במפלס המתח המשפחתי סביב כל מה שקשור בנושא הכסף. ואז, המתח הזה מחלחל  לאט גם לזוגיות, ושם גורם נזקים לפעמים בלתי הפיכים.

אז מה לעשות במקום?

בתכנון התקציב המשפחתי צריך להתחשב במה שחשוב לשני בני הזוג, ולהימנע ממצב שבו נקבע התקציב רק לפי מה שחשוב לבן זוג אחד ומתעלם מהרצונות של השני. הדרך הטובה ביותר להגיע לאיזון היא פשוט לדבר. לדבר על כסף, על מה שצריך ומה שרוצים, ולא פחות מכך, להקדיש זמן חודשי של כחצי שעה עד שעה למעקב אחר התקציב. קחו בחשבון שיכול להיות שיהיה צורך בוויתורים משני הצדדים כדי להגיע למכנה משותף, אבל הוויתורים האלה יעזרו לכם להגיע לתקציב מאוזן – גם בכסף וגם במילוי הצרכים של שני הצדדים, וזה לא פחות חשוב.

בסופו של עניין:

אין ספק שניהול תקציב משפחתי מתוכנן מראש והקפדה על התנהלות כלכלית נכונה, אחראית וסימטרית בין שני בני הזוג, ישפרו בצורה משמעותית את מצבכם הכלכלי ויכניסו הרבה מאוד סדר לחיי המשפחה, בדגש על זוגיות בריאה ועתיד יציב יותר.

יחד עם זאת, כמו שיכולתם ללמוד מהמאמר, ניהול תקציב משפחתי, שיחולל באמת שינוי בכיס ובחשבון הבנק – מחייב השקעת זמן ואנרגיות. רק כך, תוכלו להגיע, צעד אחר צעד, לשליטה בתקציב המשפחתי וניהול ההכנסות, ויחד איתם לתחושת ביטחון כלכלי והרגשה שהעתיד הכלכלי שלכם אצלכם בידיים. .

עכשיו אתם:

עד עכשיו הצגתי בפניכם 3 טעויות מיותרות בניהול התקציב המשפחתי ומה חשוב לעשות במקום. איזה טעות הייתם מוסיפים מניסיונכם, מעבר ל-3 הטעויות שהעליתי במאמר? אנא, שתפו בתגובות, שכולנו נלמד ונצמח.

הצעד הבא שלכם לשליטה כלכלית

להורדת המדריך בחינם נא ללחוץ כאן

אלכס שר

אלכס שר עוזר למשפחות לשפר את ההתנהלות הפיננסית האישית, לבנות ביטחון כלכלי לטווח ארוך ולחסוך כסף רב בבניית משכנתא אופטימלית. להורדת המדריך  "5 צעדים פשוטים לבניית ביטחון כלכלי למשפחה" בחינם, לחצו עכשיו על הקישור הזה.