איך לצאת מהמינוס: 3 מיתוסים נפוצים שקשורים למינוס שלכם בבנק (ומה האמת שכדאי שתדעו)

אלכס שר

מופיע בקטגוריות: כלכלת המשפחה

3 מיתוסים איך לצאת מהמינוסהחוב של משקי הבית לבנקים עולה כל שנה כתוצאה מהתחייבויות חדשות שנלקחות ברמת הפרט והמשפחה. בעברית פשוטה קוראים לזה "משיכת יתר בחשבון הבנק" או בקיצור "מינוס", והבעיה הגדולה היא שהרבה מדי אנשים כבר לא יכולים לדמיין את ההתנהלות השוטפת שלהם ללא מינוס בחשבון… והם חיים על חשבון הרזרבות שאין להם. נשמע מוכר? האם גם אתם נשבעים כל חודש מחדש שמעכשיו תחיו אך ורק במסגרת היכולות הכלכליות שלכם, אבל נשברים עוד לפני אמצע החודש? השאלה איך לצאת מהמינוס עוברת לכם בראש? ומה הסיפור שאתם מספרים לעצמכם כשזה קורה?  על 3 מיתוסים שתוקעים משפחות רבות במצב מעיק ומסוכן של משיכת יתר (ומה האמת שכדאי שתדעו) – במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף.

כמו שהבנתם, משפחות רבות חיות מעבר ליכולתן הכלכלית ומפספסות בענק את ההזדמנות לשפר את מצבן הכלכלי ולצאת מהמינוס בבנק, בין היתר בגלל 3 מיתוסים נפוצים שבגללם הן תקועות בחיים של דאגה וחוסר יציבות.

עוד מעט נראה מה המיתוס הכי נפוץ שתוקע משפחות רבות במצב כלכלי בעייתי, אבל תחילה – הנה המיתוס הראשון.

מיתוס # 1: כל המדינה במינוס

המיתוס הראשון שתוקע הרבה מאוד משפחות עם משיכת יתר בחשבון הבנק הוא, שכל המדינה במינוס אז ברור שאי אפשר אחרת. מכירים את זה? זה אחד המיתוסים הכי נפוצים שאני שומע מאנשים, כשאני מדבר איתם על איך לצאת מהמינוס ולהתחיל לחיות ממה שיש. "לצאת מהמינוס? זה אמיתי בכלל? איך זה יכול להיות אפשרי?", הם אומרים לי… ויש הרבה כאב בקול שלהם, כי הם נורא רוצים לשפר את מצבם הכלכלי, והם מבינים שזה חשוב לעתיד שלהם ושל משפחתם, אבל המיתוס שיושב להם בראש – תוקע אותם.

ומה האמת?

  • כדי לצאת מהמינוס פעם אחד ולתמיד – אתם ממש לא צריכים להשלים עם התופעה ולזרום עם העדר.
  • להבין סטטיסטיקה פשוטה אתם יודעים? אז הנה העובדות הפשוטות: לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כמחצית מהאוכלוסייה אינה נמצאת במינוס ומצליחה לחיות ממה שיש (גם בקרב העשירונים הנמוכים).

מהניסיון שלי עם יותר מ-300 משפחות שליוויתי במסגרת ייעוץ כלכלי ב-5 השנים האחרונות, ניתן ואף אפשרי לנפץ את המיתוס הזה דרך ידע והבנת העובדות בשטח, ואין סיבה למחזר מנטרות פופולריות של אנשים חסרי אחריות.

וזה עוד כלום לעומת מיתוס הבא.

מיתוס # 2: רק לעשירים אין מינוס

המיתוס השני שתוקע הרבה מאוד משפחות עם משיכת יתר בחשבון הבנק הוא, שרק לעשירים או לעשירונים העליונים אין מינוס, ושאנשים או משפחות עם הכנסה נמוכה לא יכולים לחיות ללא מינוס. מכירים את זה? זה עוד אחד מהמיתוסים שאני שומע מאנשים, כשאני מדבר איתם על איך לצאת מהמינוס, והם נורא מתוסכלים, כי בגלל שזה המיתוס שמנהל אותם, הם יוצאים מהנחה שאין להם שום סיכוי לצאת ממירוץ העכברים ולהתחיל לבנות לעצמם ולמשפחתם ביטחון כלכלי.

ומה האמת?

  • בשביל לצאת מהמינוס בבנק – לא צריך להיות בעשירונים העליונים של ההכנסה.
  • במקום לרדוף אחרי המיליון הראשון משלכם בתקווה שרק אז הכול יסתדר, צריך להכיר כלים פרקטיים להתנהלות כלכלית נכונה שיאפשרו לכם לצאת מהמינוס בהדרגה (ובהתמדה) תוך פרק זמן קצר יחסית.

כמנטור לכלכלת המשפחה, פגשתי בשנים האחרונות הרבה משפחות עם הכנסות מאוד גבוהות שנכנסו לחובות של מאות אלפי שקלים, וראיתי משפחות מאוד צנועות ואף מרובות ילדים שידעו לתכנן את כלכלת המשפחה שלהם למופת ואפילו לרכוש נכסים בצורה חכמה.  ההבדל הגדול ביניהם היה בשאלה מי ניהל את מי: האם הם ניהלו את הכסף או שהכסף ניהל אותם?

שום מאמר על מיתוסים בנושא המינוס בבנק לא יהיה שלם בלי לדבר על יועצים כלכליים והיכולת שלהם באמת לעזור למשפחה לצאת מהמינוס.

מיתוס # 3: יועץ כלכלי לא יכול לעזור

המיתוס השלישי שתוקע הרבה מאוד משפחות עם משיכת יתר בחשבון הבנק הוא, שיועץ כלכלי שילמד את המשפחה איך לצאת מהמינוס הלכה למעשה, לא באמת יחדש להם ולא יביא אתו שום דבר שהם לא ניסו קודם בעצמם. מכירים את זה? זה עוד מיתוס מטעה שאני שומע מאנשים, כשאני מדברים איתם על איך לצאת מהמינוס, והם ממש מתוסכלים, כי  אחרי כל כך הרבה ניסיונות וכישלונות לשפר את מצבם הכלכלי, הם פשוט לא מסוגלים לדמיין לעצמם אור בקצה המנהרה (שהוא לא הרכבת שבאה ממול).

ומה האמת?

  • כדי לצאת מהמינוס ולבנות ביטחון כלכלי ארוך טווח למשפחה, הדבר הראשון שאתם חייבים לעשות, זה להפסיק לג'נגל בין עצות של חברים ומכרים ומשפחה ושכנים… שרק מוציאות אתכם מהמיקוד
  • במקום זה, חשוב שתאמצו יועץ כלכלי עם ניסיון מוכח והמלצות חמות ותתנו לו להוביל אתכם בדרך אחת, סדורה ומותאמת למי שאתם ולמה שאתם רוצים להשיג.

התפקיד של יועץ לכלכלת המשפחה הוא להתוות מסגרת תומכת, לתת הכוונה מקצועית וכלים להתנהלות כלכלית נכונה, לגשר בין בני הזוג באובייקטיביות ולקצר לכם את הדרך בזכות הניסיון הרב שהוא מביא אתו.

בשורה התחתונה

מיתוסים שגויים משפיעים על הדברים שאנחנו עושים ועוד יותר מכך על הדברים שאנחנו נמנים מלעשות, וגורמים לנו להרים ידיים ולוותר על הרבה מאוד הזדמנויות שיכולות להוביל אותנו ליעדים שאליהם אנחנו רוצים להגיע.

כמו שיכולתם ללמוד מהמאמר, כדי לשפר את מצבכם הכלכלי ולעלות על פסים של כלכלת משפחה יציבה ונכונה, חשוב להיפטר משלושת המיתוסים שתקעו אתכם עד היום: לא, לא כל המדינה במינוס וממש אין להשלים עם התופעה הזאת; לא, זאת לא בעיה של עשירונים תחתונים בלבד; ולא, כדי לצאת מהמינוס לא צריך לקפוץ מעצה לעצה אלא למצוא יועץ כלכלי אחד, מנוסה ומומלץ, ולאפשר לו לעזור לכם אחת ולתמיד.

עכשיו אתם

חשפתי בפניכם 3 מיתוסים שבגללם משפחות רבות מוותרות על הזדמנות לצאת מהמינוס, ומה האמת שתאפשר להן לחיות ללא משיכת יתר ולחיות טוב. מה תוכלו לתרום מניסיונכם? איזה עוד מיתוסים עוצרים לדעתכם משפחות רבות מלצאת מהמינוס וחוסמים את דרכן להצלחה? אנא, שתפו בתגובות, פה למטה, כדי שכולנו נלמד וננצח.

הצעד הבא שלכם להצלחה

facebook10אהבתם? שתפו את המאמר עם החברים. רוצים לקבל ממני עוד הרבה טיפים מועילים, עצות שוות והדרכה מעשית להתנהלות כלכלית נכונה ומצמיחה? הקליקו עכשיו על הקישור והורידו את "חמישה צעדים פשוטים לבניית ביטחון כלכלי למשפחה", מדריך בזק שיעזור לכם לשפר בצורה משמעותית את ההתנהלות הכלכלית שלכם בבית – במתנה ממני ולגמרי בחינם.

להורדת המדריך בחינם נא ללחוץ כאן

אלכס שר

אלכס שר עוזר למשפחות לשפר את ההתנהלות הפיננסית האישית, לבנות ביטחון כלכלי לטווח ארוך ולחסוך כסף רב בבניית משכנתא אופטימלית. להורדת המדריך  "5 צעדים פשוטים לבניית ביטחון כלכלי למשפחה" בחינם, לחצו עכשיו על הקישור הזה.