Menu

לאורך הדרך, נשאלנו שאלות רבות על ידי לקוחות ומתעניינים סביב תהליכי ליווי בכלכלת המשפחה. הנה כמה מהן והתשובות עליהן, בתקווה שיהיו לכם לעזר.

ניהול כלכלת המשפחה? מה זה כולל?

תודה רבה לכם על השאלה. זו באמת שאלה חשובה שהרבה לקוחות שואלים. כלכלת המשפחה מורכבת מארבעה מרכיבים עיקריים:

 1. ניהול שוטף של תקציב המשפחה – כמה כסף נכנס לעומת כמה כסף יוצא מהמשפחה כולל החזרי חובות וחסכונות. האתגר הגדול של יועץ לכלכלת המשפחה הוא לעזור למשפחה להגדיר מראש את התקציב שמתאים לערכים שלה, ולוקח בחשבון את רוב האתגרים הכלכליים העומדים לפניה. כאן שמים דגש על הצד הפרקטי של העניין, תוך לימוד התנהלות כלכלית נכונה לאורך זמן ובקרה שוטפת של התקציב אחת לתקופה, כדי לטפל בסטיות ולהתאים פתרונות כלכליים נדרשים.

 2. הגדרה ומימוש מטרות כלכליות – לכל משפחה יש מגוון מטרות כלכליות לטווח קצר, בינוני וארוך. במסגרת תהליך עבודה עם המשפחה ינסה יועץ לכלכלת המשפחה לתשאל את המשפחה, להבין ממנה את כל המטרות הכלכליות שלה, לשים אותם על הנייר ולבנות תכנית עבודה אסטרטגית שתאפשר לה לממש את רובם. מטרות כלכליות לדוגמה: בר/בת מצווה לילד/ה, חיסכון לילדים לצורך לימודים אקדמאים, החלפת כלי הרכב מדי תקופה, חיסכון לדיור, חופשות בחו"ל ואף השקעה בנכסים.

 3. בחינת מוכנות המשפחה לסיכונים בהווה ובעתיד – עד כמה המשפחה חשופה ומוכנה להתמודד עם השלכות כלכליות בתרחישי קיצון, כגון: בעיות בריאות, נכות, אובדן כושר העבודה, מצב סיעודי, מחלות קשות, מוות של אחד מבני הזוג, פיטורין של המפרנס, גירושין, פנסיה ועוד. בדרך כלל יועץ לכלכלת המשפחה יבחן בצורה מסודרת עם המשפחה את כל הסיכונים הקיימים, וינסה לתאם פתרונות שונים על מנת לצמצם את נזקי המשפחה בעתיד, תוך מודעות להשלכות כלכליות ויכולת לבחור בין אלטרנטיבות זמינות.

 4. ההתנהגות הכלכלית של המשפחה – זהו תחום שבוחן את ההתנהגות של היחידה הכלכלית ושם דגש על מעבר של המשפחה להתנהלות כלכלית חכמה. האם בני הזוג במשפחה יודעים לקבל החלטות כלכליות בסנכרון ולהגיע לפשרות הגיוניות? האם המשפחה מודעת למצבה הכלכלי האמיתי ולוקחת אחריות? האם נושא של צרכנות נבונה תופס מספיק קשב במשפחה? האם המשפחה שמה דגש על חינוך פיננסי לילדים ומכינה אותם לאתגרים של מחר כאנשים בוגרים?

אני לא בטוח שאני מבין איך יעוץ כלכלי יכול לעזור לי?

שאלה מצוינת! באמת, מה כבר אפשר לחדש לך בייעוץ כלכלי שלא גילית עד היום…. אז זהו, שיש הרבה מאוד דברים שיועץ חיצוני יודע לזהות ולתקן, וכדאי מאוד להיעזר בשירות.

הנה כמה עובדות שחשוב לדעת: משפחה ממוצעת בישראל מגלגלת מיליוני שקלים במהלך החיים. בדרך כלל, יש לה הכנסות ממקורות שונים, הוצאות קבועות או משתנות, אפיקי חיסכון רבים לרבות חיסכון פנסיוני, ביטוחים למיניהם,  משכנתא וכמובן השקעות, שתפקידן  להגדיל את נכסי המשפחה בעתיד.

אם היינו מנהלים נכסים בסדר גודל כזה בתחום העסקי, היינו נעזרים מן הסתם באנשי מקצוע, כדי שיסייעו בהתנהלות כלכלית מבוקרת ומסודרת. אנשי מקצוע אלה יתמקדו בבדיקה ושיפור של מרכיבי ההכנסות, התייעלות בצד של ההוצאות, בחינה מתמדת של הנכסים, הגדרת מטרות עסקיות לטווחים שונים ומעקב שוטף אחר תזרים המזומנים על מנת שלא לחרוג ממסגרת האשראי ולא לסכן את עתידה הכלכלי.

ובכן, גם משפחה היא עסק לכל דבר,  וכמו שכל עסק שרוצה להצליח כלכלית נעזר בקביעות ברואה חשבון ו/או ביועץ מס לניהול פיננסי תקין, כך גם המשפחה זקוקה מדי פעם למאמן ויועץ לכלכלת המשפחה. תפקידו של היועץ הוא ללוות את המשפחה מבחינה מקצועית בניתוח מצבה הכלכלי, לעזור לה להגדיר מטרות לטווח קצר/בינוני/ארוך, לאפשר לה לראות בעין בוחנת את הסיכונים הפיננסיים ולהתאים להם פתרונות זמינים, לתת לה כלים פרקטיים לבניית תקציב משפחתי יעיל עם שיטות בקרה פשוטות, וכמובן לטפל בכל יתר הסוגיות שקשורות להתנהלות כלכלית תקינה של המשפחה.

למי מתאים תהליך אימון וייעוץ לכלכלת המשפחה במיוחד?

שאלה טובה! כמו כל דבר טוב – אימון וייעוץ לכלכלת המשפחה יכול להתאים לכל משפחה הרוצה לשפר את מצבה הכלכלי, אבל יש כמה אוכלוסיות שיכולות להפיק ממנו עוד הרבה יותר:

 • משפחות שנכנסו לסחרור חובות ומרגישות שהכסף זורם להן בין האצבעות ללא שליטה ובקרה
 • זוגות צעירים שרוצים לקבל כלים להתנהלות כלכלית נכונה, כדי להימנע מטעויות בעתיד ולעזור לעצמם להתקרב לקניית הנכס הראשון
 • משפחות עם הכנסות גבוהות שמעוניינות לשפר בצורה מיטבית את ההתנהלות הפיננסית שלהן, ללמוד לחשוב בצורה מקורית ולייצר מקורות שונים להכנסה פסיבית והשקעות להגדלת נכסיהן בעתיד
 • אנשי מערכת הביטחון או ארגונים ממשלתיים שרוצים לתכנן בצורה סדורה את פרישתם לפנסיה ולהיערך בצורה נכונה לאתגרי העתיד
 • זוגות העומדים לפני גירושין (או מי שחושבים על הצעד הזה ורוצים לתכנן את המהלך בצורה נכונה, ולא להישאר עם ה"מכנסיים למטה").
 • אנשים צעירים אחרי שירות צבאי/לאומי, שרוצים לפתוח את חייהם הבוגרים והעצמאיים ברגל ימין ולהימנע מרוב הטעויות הכלכליות תוך חיסכון משמעותי של משאבים
 • משפחות חד הוריות ששואפות לקבל כלים להתנהלות כלכלית נכונה ומוכנות לחשוב מחוץ לקופסה על מנת להביא שפע לחיי המשפחה
 • עצמאים ובעלי עסקים קטנים, שמעוניינים להוביל את העסק לצמיחה כלכלית עסקית, ורוצים לקבל כלים וידע עדכני איך להצליח בחיים.

מה היתרונות של תהליך ייעוץ כלכלי?

תהליך ייעוץ כלכלי הוא בעל יתרונות רבים. תהליך זה יכול מאוד לסייע למשפחות ויחידים שרוצים לשפר את מצבם הכלכלי בטווח הקצר, לצאת מהמינוס, לסגור חובות ולהתחיל לחסוך לעתיד. יחד עם זאת, התהליך יהיה מאוד שימושי ונחוץ גם לאנשים ללא בעיות כלכליות משמעותיות בהווה אך כאלה אשר מעוניינים להימנע מבעיות כאלו בעתיד. בעזרת התהליך ניתן לרכוש כלים פרקטיים והשכלה פיננסית שתשפר בצורה ניכרת את התנהלותכם הכלכלית בהווה ותאפשר לכם לצבור נכסים במהירות ולהיות מוכנים לכל אתגר כלכלי בעתיד.

אנו נמצאים בסחרור חובות אז איך בדיוק נשלם על ייעוץ כלכלי?

זאת שאלה מצוינת שנשאלת כמעט בכל תהליך שבו למשפחה יש סחרור חובות מצד אחד ומצד שני היא מרגישה שמשהו בהתנהלות הכלכלית שלה (שהביאה אותה לחובות האלה) לא נעשה כמו שצריך והיא זקוקה לדרך מילוט ממעגל החתול ועכבר של הוצאות-חובות- הלוואות לסגירת המינוס וחוזר חלילה.

 

תהליך ייעוץ לכלכלת המשפחה לא מתאים לכולם מהסיבה שהוא מצריך קודם כל מחויבות אישית ורצון לעשות שינוי בהתנהלות הכלכלית, שתאפשר לכם בסוף "לצאת מהלופ האינסופי של האוברדרפט" ולהתחיל את החיים שלכם ברגל ימין. ברוב המקרים שינוי הרגלי הצריכה שלכם אשר מושרשים בהתנהגות היומיומית של כל אחד מאתנו, הוא זה שמביא לרגשות של דאגה וחרדה מהתהליך כי הוא מצריך לצאת מאזור הנוחות ולהתחיל לפעול.

 

נכון שהתהליך בסופו של דבר, הוא בתשלום ועולה כסף למשפחה. הדרך הטובה ביותר להסתכל על התהליך היא כהשקעה בעתיד שלכם שתקדם אתכם בצורה מאוד משמעותית ובסוף תחסוך לכם הרבה מאוד כסף בעתיד. חוץ מזה, ההשקעה אינה יקרה ובאמת מתאימה לכל כיס.

 

ייעוץ כלכלי למשפחה הוא מעין טיפול רפואי להבראת המצב הפיננסי שלכם. הוא פותר בעיות מיידיות, מגדיר מטרות כלכליות, מאפשר להכניס סדר בהתנהלות הכלכלית, תורם רבות לשקט הנפשי של המשפחה ובסוף מאפשר לכם לבנות בבטחה עתיד טוב יותר.

 

ייעוץ כלכלי מקצועי יכול לשנות לכם הכול – לא שווה לכם?

האם ייעוץ כלכלי יכול לסייע רק לאנשים עם בעיות כלכליות, חובות ומינוס בבנק?

את השאלה הזאת אנשים רבים שואלים. התשובה אליה היא שממש לא! ייעוץ כלכלי יכול לסייע לכל אחד וגם האנשים הכי עשירים בעולם נעזרים במגוון רחב של יועצים כלכליים. תהליך ייעוץ לכלכת המשפחה מתאים לכל מי שי לו לפחות מטרה כלכלית אחת חשובה שאותה הוא רוצה להשיג. התהליך הינו מותאם באופן אישי לאופי המשפחה והלקוח (לא כל משפחה נהנית מאותה הכנסה או בעלת אותן הוצאות). הלקוחות הם אלה שמגדירים את המטרות הכלכליות שלהם, כאשר התפקיד העיקרי של המאמן והיועץ לכלכלת המשפחה הוא להתוות את הדרך הפרקטית להשגת המטרה ולאפשר ללקוח לבחור בין כמה אלטרנטיבות לפתרון. תהליך הייעוץ הכלכלי נועד לאפשר לכם להחזיר את השליטה לכלכלת המשפחה שלכם, תוך הבנת המשמעויות הכלכליות של כל צעד כלכלי שאתם עושים מלקיחת משכנתא לבית ועד קנייה של בגד חדש מדי שבוע.

אם אני מעוניין בייעוץ כלכלי למשפחתי על מנת לעשות סדר בהתנהלות הכלכלית של המשפחה, אבל אשתי לא רוצה לשתף פעולה. מה ניתן לעשות?

שאלה זאת היא שאלת מיליון הדולר! בדרך כלל, שני בני הזוג חייבים להיות שותפים מלאים בתהליך. מהניסיון שלנו עם מאות משפחות, כאשר התהליך נעשה רק ע"י בן זוג אחד, הוא הרבה פחות מוצלח מאשר תהליך זוגי משותף. לעיתים אנו מתחילים את התהליך רק עם אחד מבני הזוג, מתוך אילוץ, ומתוך כוונה בעתיד הקרוב לשתף את בן הזוג השני שיהפוך לשותף מלא בקבלת החלטות.

 

בלא מעט מקרים, בפגישת אבחון כלכלי יחד עם היועץ, שבה עושים את האבחון הראשוני (והצבת מעין מראה למצב האמיתי של המשפחה) הבנת המצב הכלכלי וקבלת כל האמת בפנים גורמת ל"אסימונים ליפול" ורותמת את שני בני הזוג ואת כל המשפחה כולה לתהליך. לפעמים כאשר הזוג "תקוע" במחלוקת או בתפיסות שונות של המצב, דווקא יועץ מקצועי, אובייקטיבי, הוא גורם חיצוני יכול לעזור ולמצוא פתרון מוסכם.

האם יועץ לכלכלת המשפחה הוא בעצם יועץ השקעות / יועץ פנסיוני?

יועץ לכלכלת המשפחה זה מקצוע בפני עצמו כאשר ההתמקדות שלו היא בצרכים הכלכליים השוטפים של המשפחה.

 

יועץ כלכלי מבצע אבחון של מצב המשפחה, בונה איתה את היעדים והמטרות הכלכליות, בודק את כל החובות (כולל המשכנתא), עובר על כל ההוצאות ומייעל היכן שניתן ובונה את התקציב המשפחתי לשנים הקרובות. בתהליך ייעוץ כלכלי עוברים כמובן גם על השקעות המשפחה, החסכונות הפנסיונים והביטוחים השונים.

 

במידת הצורך וכאשר רוצים לקבל פתרון פרטני, מפנים את הלקוחות ליועץ השקעות/פנסיוני או סוכן ביטוח – מקצוע אשר דורש רישיון ספציפי לנושא. ניתן להשוות זאת לרופא משפחה שמאבחן את הבעיה, עוזר למצוא פתרון, ומפנה את לקוחותיו למומחים בתחומם בהתאם לצורך.

האם בתהליך ייעוץ כלכלי חושפים את כל הנתונים בפני היועץ?

ההחלטה במה תשתפו את היועץ הכלכלי היא החלטה אישית אותה אתם מקבלים לבד ללא שום התחייבות או לחץ מצד היועץ. חשוב להדגיש כי אין שום חובה לשתף את היועץ בכל המסמכים הפיננסיים שלכם או בכל מידע אישי, ואף אחד לא בודק אתכם עם זכוכית מגדלת. תהליך הייעוץ בנוי על אמון הדדי! יחד עם זאת, תדמיינו מצב שבו אתם מגיעים לרופא לטפל בבעיה רפואית כלשהיא ומספרים לו רק חלק מהסימפטומים וזה מקשה עליו להגיע לאבחון מחלה נכון ומדויק. האם הטיפול של הרופא במצב כזה יהיה מקיף ומקצועי? כנראה שלא מספיק…

באופן דומה למטפורה מעולם הרפואה, על מנת שתהליך הייעוץ הכלכלי יצליח נדרשת חשיפה מלאה ומדויקת של כל הנתונים הכלכליים – הן בפני היועץ והן בפני בני-הזוג (מה שלרוב יותר קשה). יותר מזה, התהליך עוזר במקרים רבים לקבל תמונת מצב כלכלית מדויקת אשר לא הייתה ידועה – או גרוע מזה, הייתה ידועה בצורה לא נכונה – לפני התהליך.

חשוב להדגיש שכל המידע שנחשף בפני היועץ נשמר בסודיות מוחלטת ולא מועבר לשום צד שלישי ללא הסכמתכם.

איך קובעים פגישה?

קביעת פגישה נעשית ישירות בטלפון 072-3281626. לחילופין ניתן להשאיר פרטים בטופס צור הקשר באתר ואנו נחזור אליכם תוך 48 שעות לקביעת פגישה. בשלב הראשון אנו נקיים שיחת אבחון כלכלי ראשונית, ללא תשלום בטלפון, שבה נבין את הצרכים שלכם, נסקור את מצבכם הכלכלי, נחפש נושאים שחשוב לכם קודם כל לטפל בהם, נבין את המוכנות הבסיסית של שני בני הזוג לעשות שינוי בהתנהלות הכלכלית ונגע בפתרונות האפשריים. במידה ונבין שיש בסיס לקיים פגישת אבחון כלכלי מעמיקה יותר, בשלב השני אנו נקבע פגישה כזאת אצלכם בבית או אצלנו במשרד.

איפה מתקיימות הפגישות?

הפגישות מתקיימות במשרדנו הנמצא ברח' זיבוטינסקי 35, רמת גן (מתחם הבורסה, בניין תאומים 2, קומה E2) או לחלופין ניתן לקיים אותן אצלכם בבית. ישנה גם אפשרות ללקוחות המתגוררים בצפון רחוק או בדרום הרחוק, לקיים פגישה דרך תוכנת ה- skype. לנוחיותכם יש חנייה בשפע מתחת לבניין של המשרדים או לחילופין ניתן לחנות באזור כחול לבן לאורך רח' ז'בוטיסקי או רחובות סמוכים.

Top